Субота, 20.04.2024, 04:26

Фортеця та церква Янграда.
Скельний монастир та сучасні катакомби.
Стінянські традиції та сучасна народна творчість.
Й багато іншого на цьому сайті.
| RSS
Категорії статей
Релігійні [2]
Пов"язані з християнськими св"ятами.
Народні [1]
Проводи, весілля, та інші.

Адмін блок

Форма входу

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Опитування
Яким чином Ви потрапили на цей сайт вперше?

Всего ответов: 82

Google maps

Переглянути збільшену карту

Св'ята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання


Головна » Статті » Традиції » Релігійні [ Додати статтю ]

Маковея

На Маковея (14 серпня за новим стилем) в церкві освячують воду і букетики цілющих трав та квітів. Такі букетики на більшій частині Поділля називають "маковейками". У Стіні і навколишніх селах їх звуть "трійцями". На початку XX століття маковейки робили і несли до церкви діти в супроводі дорослих.

Кельбас Любов Калістінівна згадує, як у дитинстві бабуся вчила її робити "трійцю" і найбільшою гордістю було нести її власноруч на Маковея до церкви святити, правда, ходила вона до церкви лише в дошкільному віці. Потім церкву закрили, та й у школі забороняли святкувати народні свята. Тому в радянський час "трійці" і маковейки діти до церкви не носили. Це робили здебільшого пенсіонери.

Наведемо перелік рослин, які обов'язково в Стіні кладуть до трійці на Маковся.

1. "Маковей" — так у Стіні називають татарник колючий (чортополох). Його колючі суцвіття за формою нагадують голівки маку. Він дуже гарно виглядає в сухому букеті, слугує оберегом від нечистої сили, до того ж має лікарські властивості. В народній медицині його використовують при застуді сечового міхура, як сечогінне, промивають рани, миють голову при лупі, роблять примочки на місця вражені вовчанкою, туберкульозом шкіри, використовують для боротьби з коростою.

2. "Маковейчики" (миколайчики). До трійці входить вся наземна частина рослини: синьо-голубі гілочки з колючими листочками і суцвіттями. Вони гарно виглядають у сухому букеті. В народній медицині миколайчики використовують, як відхаркувальний засіб при бронхітах. Мають також потогінні, сечогінні і жовчогінні властивості, використовуються при нирково-кам'яній хворобі, ревматизмах, судомах, набряках і навіть сіпанні повік.

3. Петрів батіг (цикорій дикий). До трійці кладуть стебла із голубими квітами. Використовують в народній медицині при хворобах шлунково-кишкового тракту, печінки, селезінки, жовчовивідних шляхів, діабету.

4. Полин гіркий. В букет кладуть сріблясті гілки з дрібними квітами. Має сильний запах, за народними віруваннями відганяє нечисту силу від оселі. В народній медицині використовується для покращення травлення їжі, виганяє глисти, затримує понос, збуджує жовчоутворення і жовчовиділення.

5. Деревій (кровавник, "пердунець"). До трійці кладуть суцвіття білих дрібних квітів. Має приємний бальзамічний запах, гарно виглядає в засушеному вигляді. Використовується, як лікувальний засіб при хворобах печінки, поліпшує травлення, спиняє кровотечі.

6. Меліса (маточник). До трійці кладуть стебла з суцвіттями білого, або голубуватого кольору. Має приємний лимонний запах. Широко використовується в народній медицині, перш за все при жіночих хворобах, через що її і називають маточником, а також як заспокійливий при нервових потрясіннях, безсонні, мігренях, головному болю, при поганому травленні, здутті живота.

До складу трійці також обов'язково кладуть кілька великих голівок маку, а якщо мають, то і дикий мак (видюк), колоски жита і пшениці, а також садові квіти: васильок, чорнобривці, купчаки, айстри. Іноді в трійцю кладуть невеликі за розміром квіти соняшнику. Господині можуть додавати і інші квіти та трави, користуючись власними смаками. В середину маковейки вставляють велику воскову свічку. Не виключено, що в більш давні часи це було 3 свічки, сплетені внизу воєдино, від яких збереглася назва "трійця". Трійцю зберігають протягом року коло ікон, вона прикрашає оселю, сповнює її гарними пахощами, слугує оберегом, а при потребі її використовують для лікування членів родини і худоби.

Традиційними стравами на Маковея є пироги з маком, прісні коржі, печені в печі на черені на листях із хрону. Ці коржі перед вживанням ламають маленькими шматочками, кладуть в макітру і заливають розведеним водою тертим маком, додаючи цукор або мед.


 Джерело:
 
Одвічна Русава (етнографія та фольклор с.Стіна на Поділлі)
/ Вінницький обл. центр народної творчості. - Вінниця, 2003.
Категорія: Релігійні | Додав: Яся (17.08.2011)
Переглядів: 3752 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сервіси
Пошук


Прогноз погоди
Стіна 

Курси валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

СТІНА © 2010-2024