Четвер, 28.03.2024, 17:44

Фортеця та церква Янграда.
Скельний монастир та сучасні катакомби.
Стінянські традиції та сучасна народна творчість.
Й багато іншого на цьому сайті.
| RSS
Категорії статей
Книга "Одвічна Русава" [33]
Веб-версія книги
"Одвічна Русава"
Стінянські технології [0]
Стінянські технології
Стінянські словники [2]
Стінянські словники

Адмін блок

Форма входу

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Опитування
Яким чином Ви потрапили на цей сайт вперше?

Всего ответов: 82

Google maps

Переглянути збільшену карту

Св'ята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання


Головна » Статті » Самобутність » Книга "Одвічна Русава" [ Додати статтю ]

Передмова


Передмова
На Поділлі село серед гір розцвіло,
А між вербами Русава в'ється.
Місцина чарівна, село наше Стіна,
Усім людям тут гарно живеться.

Стіна... Таємниче, магнетичне, наповнене живим подихом історії село. Той, хто скуштував цілу піку його духмяного хліба, хто ковтнув краплю води з Шипоту, відчує себе у вічному полоні невимовної принадності, глибинності й багатомірності цього унікального куточка української землі. Немає такої місцини, звідки село проглядається сповна. Щоб зрозуміти його сутність, треба пройти багатьма звивистими дорогами, стрімкими стежками, хиткими кладками, мурованими перелазами. Щоб збагнути його характер, слід уважно простежити кожний вигин річки Русави, побувати на Замковій Горі, пройтись Шпилем, спуститися в Долини, Луги, Журавлівку або Селище, побувати біля Яланецької скали, пересвідчитись у швидкоплинності життя на старому кладовищі, що біля церкви св.Миколая, вслухатися в легенди і перекази, познайомитися з працьовитими, щирими, добрими людьми, послухати їхні пісні, перейнятися гордістю за свій край, болем за його нинішні негаразди і щоб ще і ще раз переконатись, що в кожному часі, за будь-яких умов, можна зберегти свою самобутність, матеріальне і духовне уособлення.

Про Стіну залишили свої описи мандрівники минулих часів. Стінянська земля вабила археологів. Тут у 1929 та 1958 роках проведено розкопки трипільських пам'яток, які дали унікальні знахідки. Серед них - відбитки тканин, по яких встановлено, що крім звичайних видів тканин, трипільці виготовляли і візерункові тканини. Знахідки такого рівня є непересічними не лише для подільської, а й для української археології та етнографії.

Запропонований увазі читача збірник наукових праць присвячений етнографії та фольклору с.Стіна на Поділлі,

Ця книга - результат Всеукраїнської фольклорно-етнографічної експедиції, яку було проведено в липні-серпні 2000 року та фольклорних експедицій К.А. Смаля.

Подані у збірнику матеріали розміщено у двох розділах. Перший розділ "Історико-етнографічні дослідження с.Стіна".

Перша стаття присвячена історії с.Стіна: її минулому і сьогоденню. Особливостям стінянської архітектури (житло, господарські, громадські та культові споруди) присвячена друга стаття збірника. Окремою розвідкою подано деякі аспекти господарської діяльності стінян, які зумовлені природними особливостями (рельєфом та кліматом). Значну увагу приділено ремеслам, промислам та народним майстрам с.Стіна. В селі немає такого двору, в якому б не займалися якимось ремеслом. До списку народних майстрів слід було б включити все старше покоління стінян. У минулому всі стінянські жінки пряли, ткали (полотно і килими), вишивали, а чоловіки були добрими теслями, столярами, бондарами, стельмахами, каменотесами, ковалями тощо. Особлива гордість стінян - народний одяг. Сьогодні, як і сто і більше років зберігають у селі жіночі та чоловічі сорочки, які вишивали матері та бабусі, пояси, головні убори та верхній одяг. Його часто одягають, особливо у свята. Разом з вишитими сорочками бережуть стіняни і легенди та перекази про давноминулі трагічні події часів Визвольної війни, коли значна частина стінян була підступно вирізана. На знак скорбота стінянські дівчата і жінки ще на початку XX ст. вишивали свої сорочки чорними нитками з тоненькою жилкою червоного кольору (чорний колір - смуток, червоний - життя). Народний одяг с.Стіна - унікальна частина багатої культурної спадщини українського народу. Свято бережуть і шанують стіняни свої звичаї і обряди, і їм у збірнику відведено чільне місце. Це особлива гордість стінян. Тут і сьогодні, як у давно минулі часи, можемо побачити і почути "ґречну панну", "кривого танця", купальські вінки, "трійцю" та інші календарні свята. Сімейні свята та обряди, особливо стінянськс весілля, зацікавлять багатьох. Окрема розповідь - обрядовий хліб: колам і, короваї, "рожество", "ломана" тощо. Пам'ять стінян зберегла і донесла до нас і знання в галузі знахарства та народної медицини. їх народні цілителі використовують у своїй практиці і сьогодні. Духовний світ жителів села проступає в уявленнях, віруваннях, легендах та усних оповідях. А їх стіняни знають безліч. Про особливості мови цього унікального подільського села з берегів Русави читач дізнається, перегорнувши сторінки термінологічного словника. Калейдоскоп імен стінян другої половини XIX - першої половини XX ст. відображено у невеличкому словнику імен. Серед них знайдемо і такі імена: Лімпія, Лівідора, Мокріна, Клевда (жіночі), Барклон, Люферій, Арґатій, Ликентій, Гамос, Тун, Дєв (чоловічі) тощо.

Другий розділ збірника "Пісенний фольклор с.Стіна".

Берегинею пісенного скарбу села є народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив "Русава", який більше трьох десятиліть пропагує пісенний фольклор та народну обрядовість. Записи "Русави" є у фонотеках державного радіомовлення та телебачення, наукових установах, у знавців і любителів народного співу. Колектив відомий не лише в Україні, а й далеко за її межами. "Русава" - лауреат міжнародних фестивалів фольклору, радіо- та телеконкурсів. Своєму творчому довголіттю колектив завдячує організатору і багаторічному керівнику, фольклористці, народній майстрині, оповідачці, виконавиці народних пісень, людині великого серця й щедрої душі Зої Зосимівні Чорній. Хто хоч раз поспілкувався з цією жінкою, ніколи не зможе забути її колоритних оповідок-замальовок, тужливих мелодій, м'ягкість та задушевність виконання, своєрідну манеру, феноменальну пам'ять. Найбільшу духовну цінність с.Стіна складають пісні, їх у збірнику поміщено 112. Це історичні, побутові, пісні літературного походження та особливий скарб - обрядові пісні: колядки, щедрівки, веснянки, купальські та весільні пісні.

Дана праця стала можливою завдяки підтримці Міністерства культури і мистецтв України, яке надало фінансову допомогу у проведенні Всеукраїнської фольклорно-етнографічної експедиції до с.Стіна. Допомагали у проведенні цієї експедиції і Вінницьке обласне управління культури, Томашпільська райдержадміністрація, Стінянська сільська рада та TOB "Стінянське".

Учасниками експедиції були науковці з Києва та Вінниці. Окремі фольклорні експедиції провів К.А.Смаль. У збірнику розміщено матеріали виявлені саме під час цих експедицій. Книгу добре ілюстровано чорно-білими та кольоровими фотографіями, які виконали Л.Г.Пономар, В.А.Косаківський. В.Ф.Очеретний.

Організатором і активним учасником проведення експедиції став Вінницький обласний центр народної творчості, який і підготував до друку дану книгу.

Хочемо щиро подякувати Міністерству культури і мистецтв України, особисто, начальнику управління регіональної і культурної політики Людмилі Миколаївні Кононенко та начальнику відділу соціально-культурного розвитку регіонів Наталії Володимирівні Жмаці, управлінню культури Вінницької обласної державної адміністрації - начальнику, заслуженому працівнику культури України Анатолію Івановичу Левицькому, Томашпільській районній державній адміністрації - голові Миколі Васильовичу Яровому та заступнику голови Любові Михайлівні Спиридоновій, голові TOB "Стінянське" Миколі Івановичу Пелиху, а також всім, хто доброю справою і теплим словом сприяв виходу у світ цієї унікальної праці, яка, мабуть, є однією з перших публікацій подібного плану в українській етнографії.

Не маємо сумнівів, що фольклорно-етнографічні дослідження с.Стіна, які ми пропонуємо увазі допитливого читача, збагатять духовну скарбницю не лише Поділля, а й усієї України, та нестимуть у собі естетичне і виховне значення для наших нащадків.

Тетяна Цвігун,
керівник експедиції

Категорія: Книга "Одвічна Русава" | Додав: 3fon (30.09.2019)
Переглядів: 225 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сервіси
Пошук


Прогноз погоди
Стіна 

Курси валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

СТІНА © 2010-2024