Вівторок, 25.02.2020, 23:57

Фортеця та церква Янграда.
Скельний монастир та сучасні катакомби.
Стінянські традиції та сучасна народна творчість.
Й багато іншого на цьому сайті.
| RSS
Категорії статей
Хроніки [4]
Хронології різних періодів
Огляди [3]
Статті загального плану
Друга Світова Війна [1]
Історичні довідки [10]
Історичні праці або їх Фрагменти, що використовуються при розгляді тих чи інших історичних питань.

Адмін блок

Форма входу

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Опитування
Яким чином Ви потрапили на цей сайт вперше?

Всего ответов: 78

Google maps

Переглянути збільшену карту

Св'ята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання


Головна » Статті » Історія » Огляди [ Додати статтю ]

Місто Стіни. Частина 1.

    Говорячи про різні історичні назви села, ми замислюємось над тим які назви були раніше, а які пізніше. І майже не допускаємо, що можливе існування кількох назв одночасно, але відносяться вони до різних обєктів.
А між тим читаючи нотатки фон Вердума, можна помітити, що він не говорять про Стіну як про місто. Він говорять про місто Стіни. Тобто під назвою "Стіна" розумілась сукупність різних об'єктів - дальні хутора, ближні хутора(передмістя), укріплене місто(паланка, посад, нижне місто), фортечне місто(верхне місто). Оборонні функції та можливості були визначальними рисами міста й становили основну відмінність від навколішніх хуторів. З часом укріплення щезли, місто злилося з передмістями та хуторами що розрослися. Вся забудова стала більш одноманітною, рівномірною й без великих прогалин. Місто розчинилося, розтеклося по всьому цьому масиву. Все стало великим селом - Стіною. З тих пір назва села не мінялась, та значно змінилось розуміння понять "місто" і "село". Давно минули ті славні часи коли місто та село були поряд і відділялися лише оборонними укріпленнями. Тепер місто та село сприймаються як нічим не повязані між собою об'єкти. Це призводить до риторичних питань - коли поселення вважалося містом, а коли селом?

    Враховуючи вищесказане, видається нелогічним встановлювати, що було раніше Стіна чи Івангород, Стіна чи Янгород.
Більш того, можливо стверджувати що Стіна була "завжди" smile , ... мінялись тільки назви міста Стіни (як її частини). Назви ці були порівняно короткочасними(у історичому вимірі) і навіть тимчасовими (так назву Янгород намагалися використати кілька разів, але вона так і не прижилась на Українських теренах). При такому підході стає зрозумілим, чому наприклад поляки вживали назву Стіна, а не миле їх серцю - Jangrod. Не виникає сумнівів у тому, що назви «Iwangrod»(Івангород) та «Iangrod»(Янгород) це назви міста Стіни, вони говорять самі за себе - назвою чого вони є. Щодо назви «Czane»(Чорне), то тут всеж-таки сумніви є в тому, - назва це міста, чи поселення в цілому. Відповідь на це питання можливо у слідуючому. Відомо, шо назва ця з'явилася після того як місто, а може й все поселення було спалено. Враховуючи, що найбільший і головний спротив ворогу чинило укріплене місто, а не поодинокі хатини розкидані на великі відстані вздовж Русави, можна допустити, що спалено було саме місто. А від так можна спробувати встановити порядок зміни назв міста. Користуючись довідкою з географічного словника Королівства Польського ..., вважатимемо першою з назв міста - Івангород. Уявляється це місто повністю збудованим з дерева. По логіці речей саме воно було спалено, а згарище на певний період отримало назву Чорне. На мапі Боплана нанесена позначка «Iangrod abo Czane». Логічним є допустити, що на момент складання мапи(1620-1640 роки), назва «Iangrod»(Янгород) ще невстоялася, тому поряд вживається більш рання назва «Czane»(Чорне). Та це і не дивно, у нещодавно відбудоване зусиллями Яна Замойського місто тількі-но вдихнули нове життя.
Таким чином, назви міста виникали у такій послідовності: Івангород, Чорне, Янгород. В подальшому нових назв міста не виникало.

    Відштовхуючись від нотаток Ульріха фон Вердума, Евлії Челебі та Станислава Освецима, можемо зробити слідуючий схематичний малюнок.


    Основою малюнка є фрагмент фізичної карти села, на якому нанесені умовні контури об'єктів, що згадуються у історичних документах.
Отже, на малюнку зображено:
  • фіолетовим кольором - частина скали, що у Вердума порівнюєтьсь з підковою
  • жовтим кольором - верхня частина Замкової гори, що у Вердума порівнюєтьсь з воланом для гри в м'яч.
  • червоним кольором - верхне місто(овал) та замок(трикутник).
  • зеленим кольором - нижне місто (у Освеціма), посад (у Челебі).
  • коричневим кольором - передмістя(у Вердума), хутора (у Освеціма).

Джерела:
  1. Витримка з щоденника Ульріха фон Вердума за 6 жовтня 1671 року.
  2. Витримка з книги мандрівок Евлії Челебі за жовтень-дистопад 1657 року.
  3. Витримка з щоденника Станислава Освецима за 1-5 березня 1651 року.
  4. Довідка про Стіну з географічного словника Королівства Польського та інших країв слов'янських.
Категорія: Огляди | Додав: wallman (18.12.2011)
Переглядів: 1403 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Сервіси
Пошук


Прогноз погоди
Стіна 

Курси валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

СТІНА © 2010-2020